A Ridikül vendége volt dr. Misik Ferenc
Dr. Misik Ferenc agy- és ideg- gerincsebész sebész szakorvosunka Ridikül című női talk-show vendégeként arról beszélt, hogy az ülőmunka, a stressz, vagy akár alvási szokásaink milyen hatással lehetnek a gerincünkre, mit érdemes tenni a napjainkban sajnos népbetegségnek számító gerincsérv kialakulásának megelőzése érdekében.
Fiatal szakorvosunk, ahogyan a műsorban is elmondta, mindig is az orvoslás
manuális területén akart dolgozni: miután egyetemi éveinek félidejében édesapja
gerincét kétszer is megműtötték, végül úgy határozott, ő is erre a területre
fog specializálódni.
Megváltozott az életmódunk, rengeteget ülünk, munkánk során pedig rengeteg stressznek vagyunk kitéve, amelyhez az emberi test nem tudott alkalmazkodni, ezért egyre fiatalabb korban jönnek elő a gerincproblémák. A gerincbetegség népbetegséggé vált, nagyon sok embernek fáj a dereka, szerencsére ennek nem minden esetben gerincsérv az oka.
„Ráadásul a gerincsérvre való hajlam örökölhető. Nálam szerencsére még nem jelentkezett, bár a vizsgaidőszakok után én is rendre lebetegedtem, mert a lelki megterhelésnek nagyon nagy hatása van az idegrendszerünkre, ami gyakran a gerincfájdalomban jelentkezik” – fogalmazott dr. Misik Ferenc a Ridikülben.
A prevenció a gerincsérv esetében is nagyon fontos, hiszen napjaink átlagembere egyébként is sokat ül, a mostani járványhelyzetben pedig különösképp így van ez. Sajnos sokszor nem figyelünk a helyes testtartásra az íróasztal előtt, pedig a görnyedt póz rendkívül megterheli a gerincünket.
Fontos, hogy igyekezzünk optimális pózban aludni: a gerinc szempontjából a háton fekve való alvás legideálisabb, így a gerincünk teljesen tehermentesítve van. Ha az oldalunkon fekszünk, valamelyest már terheljük a gerincünket, de a legrosszabb a hason fekve alvás, hiszen ott a fejünk 90 fokban folyamatosan ki van tekerve, ami nagyon nem jó a vázrendszerünknek. Ezt egyébként annak ellenére is mondom, hogy saját magam is a legjobban hason fekve szeretek aludni. Ilyen esetben már az is segíthet, ha kisebb, alacsonyabb párnával próbáljuk kompenzálni a gerincüket érő terhelést– ismertette a helyes alvási pózzal kapcsolatos tudnivalókat dr. Misik Ferenc.
Misik doktor szerint vannak olyan jelek, amelyek már tényleges beavatkozást, orvosi vizsgálatot igényelnek.: ilyenek a végtagokba sugárzó fájdalom, izomgyengeség, bénulás, vagy hosszabb időn át tartó krónikus fájdalom.
A videót az alábbi oldalon tudod megtekinteni: ridikül
Neurológus szakorvosainkhoz az alábbi oldalon tudsz időpontot foglalni!