Diabetológia
Diabetológiai Magánrendelés Budapesten
A diabetológia diabétesszel, vagyis a cukorbetegséggel és annak megelőzésével, gyógyításával foglalkozó orvosi tudomány.
Mi a cukorbetegség (diabétesz)?
A cukorbetegség a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. A hasnyálmirigy által termelt inzulin az egyetlen olyan hormon, amely képes a vércukorszintet csökkenteni. Ha a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elpusztulnak vagy a szervezet érzéketlenné válik az inzulinra (inzulinrezisztencia, relatív inzulinhiány), a vércukor az optimálisnál magasabb lesz, ezt nevezzük cukorbetegségnek. Fontos kiemelni, hogy önmagában nem csak azzal van a probléma, hogy több cukor van a vérben, mivel ez csak extrém esetben okoz tünetet, hanem a súlyos szövődmények miatt, melyek akár halálhoz is vezethetnek. Ezért fontos, hogy ha valakinél magasabb vércukorszintet mérnek vagy cukorbetegséget diagnosztizálnak, forduljon orvoshoz és kövesse az általa felírt kezelést, még akkor is, ha éppen nem érez magán semmilyen tünetet.
A cukorbetegség hazánkban népbetegségnek számít. Diagnosztizálása leggyakrabban csak akkor történik meg, amikor a betegség már valamilyen problémát okoz a páciens számára (látásromlás, nehéz sebgyógyulás, krónikus végtagi fájdalmak, végtagi keringészavar, az ezek miatti amputáció stb.). Az időben történő diabétesz szűrése kiemelt fontosságú, főleg, ha a családban már előfordult cukorbeteg.
Diabetológiai vizsgálat
A cukoranyagcsere zavarainak kezeléséhez a szakorvos felméri a szervezet általános egészségi állapotát, beleértve a kórelőzményeket, esetleges családi kórelőzményeket és rizikófaktorokat. Cukorbetegség gyanúja esetén a kivizsgálás, diagnosztizált 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetén a terápia meghatározása és beállítása, valamint a rendszeres diabetológiai kontroll is kizárólag diabetológus szakorvosnál lehetséges.
1-es típusú cukorbetegség
1-es típusú cukorbetegség (inzulinfüggő diabétesz) az ún. autoimmun betegségek egyik fajtája, kialakulásának lényege, hogy a szervezet „megtámadja” a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket és elpusztítja azokat. Fiatalkori diabétesznek is nevezik, hiszen a legtöbb betegben fiatalkorban alakul ki a betegség, mely a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, de hatékonyan kezelhető és a szövődmények kialakulása megelőzhető.
A cukorbetegek körülbelül 6-8%-a tartozik ebbe a csoportba, ami hazánkban – pontos adatok hiányában is – legalább 50 ezer beteget jelent. A betegség jellemzően gyermekkorban kerül diagnosztizálásra a nagyon magas vércukorszint által okozott hirtelen rosszullét kapcsán (kiszáradás, nehézlégzés, hasi fájdalom, acetonszagú lehelet és súlyos esetben tudatzavar).
2-es típusú cukorbetegség
2-es típusú cukorbetegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Meglepő módon a genetika nagyobb szerepet játszik a kialakulásában, mint az 1-es típusú cukorbetegség esetén, de a megfelelő életmóddal hatékonyan csökkenthető a kialakulásának az esélye még a genetikailag fogékony egyénekben is. Az alapprobléma, hogy a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinra, ezért a hasnyálmirigy fokozza az inzulin termelését. Így az inzulinrezisztencia még nem jelenti azt, hogy a kialakul a diabétesz, mert a szervezet jól tudja ellensúlyozni azt, így a vércukorszint is normális marad. A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát, mert a hasnyálmirigy kimerült a több éves túlműködés során. Ezért is fontos időben észrevenni ezt a betegséget, hiszen megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalább is kitolható a hasnyálmirigy kimerülése.
Prediabétesz
Amint fentebb is írtuk, a 2-es típusú cukorbetegség évek folyamán alakul ki. A betegséget megelőző állapotok az IGT (csökkent glukóz tolerancia) és IFG (emelkedett éhomi vércukorszint) melyek akár együttesen is megjelenhetnek.
IFG esetén az éhomi vércukorszint magasabb a normálisnál (6,1-6,9mmol/l közötti), de nem éri el a cukorbetegségre jellemző értéket (7,0 mmol/l). Vércukor terhelés (OGTT) szükséges a cukorbetegség megállapításához vagy kizárásához 75 g glukózzal. Ennek során a cukor elfogyasztása után két órával mérik a vércukorszintet, mely értéknek optimális esetben 7,8 mmol/l alatt kell maradnia.
IGTHiba! A hiperhivatkozás érvénytelen. esetén az éhomi vércukorszint nem éri el a cukorbetegség diagnózisához szükséges 7,0 mmol/l értéket, viszont cukorterhelés (OGTT) után két órával a vércukor értéke 7,8 és 11,1 mmol/l közötti. Mindkét állapot (IFG és IGT) úgymond előszobája a cukorbetegségnek, azaz megfelelő életmódváltás nélkül továbbléphet cukorbetegséggé, megfelelő életmóddal viszont jól korrigálható és akár vissza is fordíthatóak az elváltozások.
Cukorbetegség kivizsgálása
Amennyiben az éhomi vércukormérés (rutin vérvétel) nem állapítja meg egyértelműen a cukorbetegséget (azaz a vércukor értéke <7 mmol/l), de felmerül a cukorbetegség gyanúja, terheléses vércukorvizsgálat szükséges. Ennek az eredménye megadja a cukorbetegség vagy a prediabétesz (IFG, IGT) diagnózisát vagy jó esetben kizárja a cukorbetegséget.
Cukorbetegség tünetei
Fokozott szomjúságérzet
Gyakori vizeletürítés, főleg éjszaka
Fáradékonyság
Súlyvesztés a táplálkozási szokások változtatása nélkül
Fokozott éhségérzet
Homályos látás
Lassabban vagy nehezebben gyógyuló sebek
Gyakori bőrfertőzés, bőrgombásodás
Nemi szervek környéki bőr viszketése, gyulladása
A felsorolásából az látszódik, hogy sok általános tünet van, melyek önmagukban nem hívják fel egyértelműen a figyelmet. Így a betegek nem, vagy csak évekkel később keresik fel a fenti tünetekkel orvosukat. A hiperhivatkozás érvénytelen. ellenére nagyon fontos a betegség kivizsgálása, és kezelése, mert a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket (szív, vérerek, idegek, szem, vese). A szövődmények lassan, de folyamatosan alakulnak ki, így az elhanyagolt cukorbetegség szövődményei sokáig rejtettek maradnak, de mire tünetekhez vezetnek, már alig van lehetőség a visszafordításukra. A kezeletlen cukorbetegség rokkantsághoz, vaksághoz, infarktushoz vezethet.
Rejtett cukorbetegség
Rejtett cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a fent említett tünetek (leggyakrabban fokozott szomjúság, fokozott vizelet ürítés, nehéz sebgyógyulás, fogyás) fennállnak, de még nincs meg a diagnózis. Általában ekkor szoktak szakorvoshoz fordulni a betegek. Értelemszerűen ez nem egy különálló betegség, hanem egy meg nem erősített, pontosabban kivizsgálásra váró állapot. Amennyiben Önre a fenti tünetek közül több is jellemző, javasoljuk, hogy keresse fel háziorvosát vagy jelentkezzen a diabetológiai rendelésünkön.
Cukorbetegség kezelése
A cukorbetegség kezelésének legfontosabb alappillére az egészséges életmód. Amint fentebb írtuk, a prediabetikus állapotok (IFG, IGT) gyakran önmaguktól rendeződnek megfelelő étrend, hetente többször végzett testmozgás, a testsúly normalizálása, alvási szokások rendezése esetén. 1-es típusú cukorbetegség esetén a kezelés inzulin pótlással történik, mivel a beteg nem termel megfelelő mennyiségű inzulint. Emellett kiemelten fontos a szakorvos által előírt diéta betartása, mivel csak ebben az esetben működik megfelelően az általa beállított terápia. 2-es típusú cukorbetegségben a gyógyszeres kezelés az elsődleges, melynek beállítása szintén a szakorvos feladata. Ismételten felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kezelésnek az alapja az egészséges életmód kialakítása és fenntartása, mivel ennek önmagában vércukorszint csökkentő hatása van, a kezelés pusztán kiegészíti ezt.
Diabetológiai magánrendelésünkön a legkiválóbb szakemberek segítik az Ön gyógyulását várakozás nélkül, Budapesten!
Szakorvosaink
Bemutatkozás
Diabetológus, Belgyógyász, Gasztroenterológus szakorvos
Bemutatkozás
Diabetológus, Belgyógyász, Gasztroenterológus szakorvos
Áraink
Diabetológia Szakorvosi konzultáció
30 000 FtTelefonos Diabetológiai Szakorvosi konzultáció
30 000 FtDiabetológia kontroll (az első szakorvosi vizsgálatot követő 3 hónapon belül)
24 000 Ft