Gerincgyógyászati és gerincsebészeti központ

Profil vezető: Dr. Balogh Attila Álmos – Idegsebész szakorvos

MAGÁN GERINCGYÓGYÁSZAT ÉS GERINCSEBÉSZET KÖZPONT BUDAPESTEN!

A Parliament Medical Center és az EMINEO Magánkórház együttműködésének eredményeképpen létrejött egy új, Gerincgyógyászati és Gerincsebészeti Központ, amely a legmagasabb szakmai színvonalú ellátást kínálja a degeneratív gerincbetegségben szenvedő pácinesek számára.
Célunk, hogy segítsünk a betegeinknek megőrizni és visszaszerezni a mozgékonyságukat, valamint fájdalommentes életüket!

Dr. Balogh Attila Álmos Phd. – Idegsebész szakorvos

Átfogó nemzetközi szakmai ismeretekkel, és több mint 25 éves hazai és nemzetközi tapasztalattal rendelkezik a gerincsebészet és agysebészet területén. Évente számos, összetett műtéti eljárást végez agy- és gerincproblémákkal küzdő pácienseken. Küldetése, hogy a betegei számára biztonságos és egyben leghatékonyabb megoldást nyújthassa gyógyulásuk érdekében. Profilunk kezelési spektruma magában foglalja a konzervatív és invazív terápiás gerincsebészeti eljárások teljes palettáját.

Gerincgyógyászat és gerincsebészet

Szakértő gondoskodásunk három pilléren nyugszik; alapos kivizsgálás, precíz műtéti megoldás és empátia!

Milyen panaszokkal fordulhatnak hozzánk?

Derék, háti és nyaki fájdalom
Derékból az alsó végtagok, lábfejek irányába kifutó fájdalom, zsibbadás
A nyakból az felső végtagok, kezek irányába kifutó fájdalom, zsibbadás
Járászavar
Felső vagy alsóvégtagi izomgyengeség
Vizelet-, székletürítési zavara (urológiai kivizsgálást követően)

Hogyan diagnosztizáljuk a gerincbetegségeket?

A betegvizsgálat célja a tüneteket és panaszokat okozó eltérés jellegének (ízületi vagy inkább idegi jellegű a fájdalom), lokalizációjának és kiterjedésének megállapítása, az érintett gerincszakasz meghatározása, melyet célzott, képalkotó vizsgálatokkal (MR, CT) térképezünk fel.
Betegvizsgálat
CT/MR vizsgálatok
Kiegészítő funkcionális RTG vizsgálatok
EMG, ENG vizsgálatok

A gerincbetegségekről általában

A gerincoszlopunk egy statikai szerkezet mely biztosítja a test megtartását, mozgatását, és védelmezi a benne elrejtett idegi elemeket (gerincvelő, idegek). A gerincoszlopot számos csigolya (csont), porcos- kötőszövetes és izom elem alkotja.
A degeneratív folyamatok ezen elemeket támadják meg és roncsolják melynek eredményeképpen az idegek kompressziója jöhet létre, fájdalmat vagy akár súlyos idegrendszeri tüneteket (bénulás, érzés- vagy vegetatív zavar) okozva.

A gerincpanaszok szótára

  • Lumbago: Görcsös és izom merevség, valamint fájdalom a derékban. Jellemzően igen heves, minden mozdulatra jelentkező fájdalom.
  • Neuralgia: Kisugárzó idegi fájdalom. A felső- vagy alsóvégtagok, esetenként a kéz vagy a láb ujjaiba kisugárzó nyak- vagy derékfájdalom, merevség, görcs.
  • Cervicobrachialgia: A felső végtagok irányába kisugárzó nyakfájdalom.
  • Lumboischialgia: A derékból a farpofákba, az alsó végtagok irányába kisugárzó idegi fájdalom (köznyelvben: isiász, ülőideg gyulladás, ülőidegzsába).
  • Myelon kompresszió: Gerincvelőre nehezedő nyomás (kompresszió).
  • Myelopathia: Gerincvelő maradandó sérülésének jele MR felvételeken.
  • Paresis: Izomgyengeség.
  • Plégia: Izombénulás.
  • Hypaesthesia: Zsibbadás.
  • Paraesthesia: Fájdalmas-zsibbadás.
  • Incontinencia: Vizelet- vagy székletürítési zavar (vegetatív zavar).

Milyen kórképeket gyógyítunk?

1
Ízületi vagy idegi eredetű gerincfájdalom
2
Porckorongsérv, idegi kompresszió
3
Gerinc- és idegcsatorna szűkület, idegi kompresszió
4
Csigolyaelcsúszás, gerinc instabilitás
5
Carpalis alagút szindróma kezelése
*Árainkról az oldal alján tájékozódhat

Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre a gerincbetegségek gyógyítására?

Konzervatív terápia

  • Gyógyszeres kezelés
  • Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő injekciós kezelés
  • Infúziós kúra terápia (5 alkalom)
  • Ízületi és idegi blokád kezelés
  • Gyógytorna
  • Fiziko- és fizioterápia
  • Rheumatológiai konzílium
  • Életmód tanácsadás
  • Dietetikai segítségnyújtás
*Az infúziós kúránál diabetes (cukorbetegség) esetén diabetológiai konzultáció is szükséges, melyet helyben biztosítunk. Szájon át szedhető gyógyszerek, vagy infúziók segítségével az eredményesebb műtéti kezelés készíthető elő, de előfordul, hogy a panaszok megszűnnek és nincs szükség műtétre.
A gerincfájdalmak során a cél a fájdalmat kiváltó ok felderítése és megszüntetése a rendelkezésre álló gyógymódokkal. Felmerülő fájdalom esetén sokszor csak egy fájdalomcsillapítótól várjuk a megoldást, azonban az hosszútávon nem segít. Fontos, hogy megkeressük a fájdalom okát. Keressen minket bizalommal és segítünk megszüntetni fájdalmát!
A műtéti menete

Amint az idegsebész felállította a műtéti indikációt (sürgősség foka) altatóorvosi vizsgálattal térképezzük fel a beteg fizikális terhelhetőségét, altathatóságát. Fennálló, a műtét eredményességét veszélyeztető megbetegedés esetén további konzíliumot kérünk, szükségesetén kezelést javaslunk (például: nem gondozott cukorbetegség vagy magasvérnyomás, vese-, szívelégtelenség stb.) a tervezett műtét előtt.

A műtétet követőn 10-14 napban a varratok eltávolításra kerülnek. A gerincműtét után a gyógyulás és a hosszútávú jó eredmény érdekénben szigorú utókezelés és életmódváltás szükséges.

Gerincműtéteket követően, általánosságban elmondható, hogy javasolt fokozott gerinckímélet (az ülés, hajolgatás, súly emelésének mellőzése és minden esetben kb 4-6 hétig gyógytorna végzése). Meggyengült csontszerkezet, vagy kiterjedt degeneratív eltérések műtéti korrekcióját követően, szükség lehet gerincrögzítő corsette vagy puha nyaki gallér viselésére is, túlsúly esetén testsúlycsökkentésre, dietetikai és életmód tanácsadásra.

A műtéteket az EMINEO Magán Kórházban végezzük.

GERINC DEGENERATÍV MEGBETEGEDÉSEI

A gerinc degeneratív jellegű megbetegedései olyan állapotokra utalnak, amelyek a gerincoszlopban található csigolyák, porckorongok és ízületek elhasználódásával és károsodásával járnak. Ezek a problémák gyakran az öregedéssel és a terhelés következményeként jelentkeznek, de genetikai tényezők, sérülések és életmódbeli szokások (sok ülés, elhízás) is hozzájárulhatnak a kialakulásukhoz. A panaszok és tünetek leggyakrabban a derék vagy a nyaki gerinc régiójában jelennek meg, fájdalom, izommerevség, zsibbadás formájában. A fájdalom eredete lehet idegi vagy ízületi, de legtöbbször a két eltérés együttese okozza.
Kiváltó ok: A legtöbbször a nyaki vagy ágyéki porckorongok előboltosulása során, az idegcsatorna beszűkülésének eredményeképpen, esetleg csigolyák elcsúszásának, beroppanásának következtében, a környező idegekre, ritkább esetben a háti gerinc idegeire kifejtett nyomás miatt a bordakosár irányába kisugárzó idegi fájdalom jelenhet meg. Két lapocka közötti, a nyak- vagy hátgerinc mellett megjelenő, pontszerű, fájdalom is utalhat nyaki porckorong előboltosulás és idegi kompresszió meglétére.

Porckorongsérv (discus hernia, gerincsérv)

Akkor keletkezik, amikor a porckorong belső magja (nucleus pulposus) átszakad a porckorong kemény külső tokján (annulus fibrosus) és együttesen olyan mértékben kitüremkedik, hogy nyomást gyakorol a közeli idegekre vagy a gerincvelőre. A porckorongsérveket gyakran a kitüremkedés iránya és helye szerint kategorizálják, például centralis vagy oldalsó, idegcsatornán belüli (foraminalis) vagy azon kívüli (extraforaminalis) sérv.

Milyen tünetei vannak a porckorongsérvnek?

1
kisugárzó fájdalom nyak vagy derékfájdalom, zsibbadás, fájdalma zsibbadás
2
izomgyengeség az érintett ideg által ellátott területen a vállban, kezekben, vagy a térdben esetleg a lábfejekben.
3
súlyos esetben vizelet- vagy akár székletürítési zavar is megjelenhet

Porckorong előboltosulás (discus protrúzió)

A porckorong előboltosulás egy általánosabb kifejezés, amely minden olyan helyzetet leír, amikor a porckorong egy része a szokásos határain túl elődomborodik. A porckorongsérvhez képest a porckorong kitüremkedés a porckorong tokján (annulus fibrosuson) belül marad, azonban az előboltosulás a környező idegekre nyomást fejt ki. A tünetek kevésbé súlyosak lehetnek, mint a porckorongsérv esetében, de még mindig előfordulhat fájdalom a közeli idegi struktúrák kompressziója révén.

Mind a porckorongsérv, mind a porckorong kitüremkedése a gerinc degeneratív elváltozásai, trauma, túlzott megterhelés vagy egyéb tényezők következtében alakulhat ki. A tünetek és az állapot súlyossága a porckorong elfajulás helyétől és kiterjedésétől, valamint az érintett idegek összenyomódásának mértékétől függően nagymértékben változhat.

Porckorongsérv és porckorong előboltosulás diagnózisa, kezelése

Mind a porckorongsérv, mind a porckorong előboltosulás esetében szükség lehet pihenésre, fájdalomcsillapításra és életmódbeli változtatásokra (testsúlycsökkentés, az ülő munka kerülése/megszakítása, tartásjavító torna), fizikoterápiára. Előrehaladott esetekben, amennyiben a konzervatív kezelés hatástalan, a porckorongsérv eltávolítás céljából, az idegekre vagy a gerincvelőre nehezedő nyomás enyhítése érdekében műtétre is szükség lehet.

Gerinccsatorna szűkület (stenosis)

Mind a porckorongsérv, mind a porckorong előboltosulás esetében szükség lehet pihenésre, fájdalomcsillapításra és életmódbeli változtatásokra (testsúlycsökkentés, az ülő munka kerülése/megszakítása, tartásjavító torna), fizikoterápiára. Előrehaladott esetekben, amennyiben a konzervatív kezelés hatástalan, a porckorongsérv eltávolítás céljából, az idegekre vagy a gerincvelőre nehezedő nyomás enyhítése érdekében műtétre is szükség lehet.
A gerinccsatorna szűkületnek számos oka lehet, többek között az életkorral összefüggő degeneráció, például csontsarkantyúk, megvastagodott szalagok, ízületek és porckorongsérvek, csigolyaelcsúszás. További lehetséges okok lehetnek a veleszületett állapotok, a trauma, a daganatok és bizonyos betegségek, mint az osteoarthritis és a rheumatoid arthritis.
Lumbális gerinccsatorna szűkület: Ez a gerinc deréktáji részén jelentkezik, és ez a leggyakoribb forma. Olyan tünetekhez vezethet, mint a deréktáji fájdalom, lábfájdalom, gyengeség és zsibbadás.
Nyaki gerinccsatorna szűkület: Ez a nyak területét érinti, és tüneteket okozhat a karokban, kezekben és lábakban. Súlyos esetekben koordinációs és járás problémákhoz vezethet a gerincvelő érintettsége esetén.

Milyen tünetei vannak a gerinccsatorna szűkületnek?

1
fájdalom, zsibbadás, gyengeség
2
járászavar, bizonytalan szélesebb alapú járás
3
járásteljesítmény beszűkülése (50-100m után meg kell állnia. A betegnek)
4
valamint egyensúly- és koordinációs nehézségek
A fájdalom jellemzően akkor romlik, amikor a beteg aktív, pihenésre javul.
Myelon kompresszió: Súlyos esetben a degeneratív betegségek következtében (porckorong sérv, meszesedés, csigolyaelcsúszás) a háti vagy nyaki gerincszakaszon, a gerinccsatorna beszűkülhet. Ennek eredményeképpen a gerincvelőre nyomás (kompresszió) nehezedik mely súlyos mindkét alsó de akár a felsővégtagokra is kiterjedő idegrendszeri tüneteket/panaszokat okozhat.

Gerinccsatorna szűkület diagnózisa, kezelése

A diagnózis általában fizikális vizsgálatot, a beteg kórtörténetének áttekintését és képalkotó vizsgálatokat, például röntgensugarakat, CT- vagy MRI-vizsgálatokat foglal magában a gerincszűkület mértékének láthatóvá tételére és az idegek összenyomódásának felmérésére.
A gerinccsatorna szűkület kezelése az állapot súlyosságától és a kapcsolódó tünetektől függ. A konzervatív kezelések közé tartozhat a fizikoterápia, a gyógyszeres fájdalomcsillapítás, az életmódváltás és a segédeszközök, például a merevítők vagy a botok használata. Súlyosabb esetekben, amikor a konzervatív módszerek nem nyújtanak enyhülést, a gerincvelő és az idegek dekompressziója érdekében műtétre kerülhet sor. A műtéti lehetőségek közé tartozhat a laminectomia, a foraminotómia vagy a gerincfúzió.
A gerincferdülés kezelése kulcsfontosságú a tünetek enyhítése, a mobilitás javítása és az érintettek életminőségének javítása érdekében. A kezelés megközelítése minden egyes beteg egyedi állapotához és szükségleteihez igazodik, és ezt meg kell beszélni egy egészségügyi szakemberrel. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés jelentősen javíthatja a gerincvelő-szűkületben szenvedők prognózisát.

Csigolyaelcsúszás (Spondylolisthesis)

A spondylolisthesis olyan állapot, amikor a gerinc egyik csigolyája előre vagy hátra csúszik a szomszédos csigolyákhoz képest. Ez az elmozdulás a gerinc különböző régióiban fordulhat elő, de a leggyakoribb az ágyéki (deréktáji) régióban. A spondylolisthesis gyakran különböző fokozatokba vagy típusokba sorolják az elcsúszás mértéke és a kiváltó okok alapján.
A degeneratív spondylolisthesis a gerinc korral összefüggő kopása következtében alakul ki, ami a porckorongok és a facet ízületek széteséséhez vezethet.
A spondylolisthesis a csigolyacsúszás mértéke alapján osztályozható. A leggyakrabban használt osztályozási rendszer a Meyerding-féle osztályozás, amely a spondylolisthesis öt fokozatba sorolja, az I. fokozattól (25%-os csúszás) az V. fokozattal (100%-os csúszás) bezárólag.

Milyen tünetei vannak a csigolyaelcsúszásnak?

A tünetek súlyossága változó lehet, de a leggyakoribb tünetek közé tartozhat a
1
derékfájdalom, végtag felé sugárzó fájdalom
2
zsibbadás
3
izomgyengeség
4
járás megváltozása, járásbizonytalanság
Súlyosabb esetekben a spondylolisthesis gerincferdüléshez vezethet, ami zsibbadást, bizsergést és gyengeséget okozhat a lábakban.

Csigolyaelcsúszás diagnózisa és kezelése

A diagnózis általában fizikális vizsgálatot, kórtörténeti áttekintést és képalkotó vizsgálatokat, például röntgent, CT- vagy MRI-vizsgálatot foglal magában a csúszás mértékének megerősítésére és az idegek esetleges kompressziójának megállapítására.
A kezelési lehetőségek a spondylolisthesis súlyosságától és a kapcsolódó tünetektől függenek. A konzervatív kezelések közé tartozhat a pihenés, a fizikoterápia, a fájdalomcsillapítás és a merevítés. Súlyosabb esetekben, vagy ha a konzervatív módszerek nem nyújtanak enyhülést, műtétet lehet fontolóra venni az érintett csigolyák stabilizálása és az idegekre nehezedő nyomás enyhítése érdekében.
A spondylolisthesisben szenvedő egyének számára elengedhetetlen, hogy szorosan együttműködjenek az egészségügyi szakemberekkel, hogy a sajátos állapotuk és szükségleteik alapján meghatározzák a legjobb kezelési tervet. A kezelés célja általában a fájdalom enyhítése, a gerinc stabilitásának javítása, valamint a normál funkció és életminőség helyreállítása.

Spondylózis

A spondylosis olyan állapot, amely a csigolyák közötti porckorongok elhasználódása és az ízületekben kialakuló csonthártya kinövések (osteofiták) miatt alakul ki. Ez a folyamat a fájdalmat, a gerincoszlop merevségét, a gerinc és idegcsatorna beszűkülését, az ideg elemek kompresszióját okozhatja.

Gerincoszlop ferdülés (skoliosis)

A skoliozis egy olyan állapot, amelyben a gerinc egyenes felépítése oldalirányú görbületet képez. Ez a torzulás fájdalmat és mozgási nehézségeket okozhat különösen súlyos esetekben.

Szakorvosaink

Idegsebész szakorvos, agy-, és gerincsebész, fájdalomterápia

Bemutatkozás

Az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet agy- és gerincsebész idegsebész szakorvosa, az Intézet Gerincsebészeti Centrumának tagja, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének oktatója.
Neurológus

Bemutatkozás

Dél-pesti Centrumkórház Országos Haematogiai és Infektológiai Intézet Neurológiai Osztálya, a Sclerosis Multiplex Centrum vezetője.
Idegsebész, agy és gerincsebész

Bemutatkozás

Az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet idegsebész szakorvosa, az Intézet Gerincsebészeti Centrumának tagja, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének oktatója, PhD.

Áraink

  • Idegsebészeti konzultáció
    39 000 Ft
  • Szteroidos fájdalomcsillapító injekció – Idegsebészeti vizsgálaton felül
    15 000 Ft
  • Infúzió kúra / 5 alkalom
    75 000 Ft
  • Blokád injekció
    59 000 Ft
  • Gerinc műtét
    A műtéti árak 1 500 000 Ft-tól – 3 850 000 Ft-ig terjedhetnek, függően attól, hogy a beteg számára melyik a legoptimálisabb megoldás, és ezt a páciens és a kezelőorvos együtt döntik el a személyes konzultáción.