Köhögés – mire figyelmeztethet? 

A köhögés önmagában az egyik legalapvetőbb biológiai jelenség, amit születésünktől halálunkig mindannyian rendszeresen „produkálunk”. Nem mindegy azonban, hogy az milyen gyakori, mennyire tartós, és milyen típusú. Alapvetően mindenkinek a megfázás, allergia, vagy tüdőgyulladás ugrik be, pedig nemcsak a tüdő, de gondolnánk, hogy akár kardiológiai, gasztroenterológiai vagy akár pszichés problémák is állhatnak hátterében? Éppen ezért, ha az egy – két hétnél hosszabban elhúzódik, vagy kisebb – nagyobb rendszerességgel mindig jelen van, mindenképp ki kell vizsgáltatni annak okát! Dr. Várdi Visy Katalin a Pmed Center tüdőgyógyász, somnológus, rehabilitációs orvosa gyűjtött össze információkat a témában. 

Mitől köhöghetünk?
A köhögés számos különböző betegség tünete lehet. Az okok megállapításához orvosának pontosan ismernie kell a köhögés jellegét. Mielőtt orvoshoz fordulna, gondolja át a következőket! Mióta tart a köhögés és hirtelen kezdődött-e? Száraz vagy köpetürítéssel jár? Változott-e az elmúlt időszakban a köhögés vagy a köpet jellege? Befolyásolja-e a köhögését a testhelyzet, a napszak, vagy bármilyen egyéb tényező? Társul-e fájdalom a köhögéséhez? A köhögés minősége szerint lehet produktív (nedves) vagy nem produktív (száraz) köhögés, ez utóbbi nyálkahártya-irritációt jelent. Gyulladásos folyamatok elején jellemző lehet a száraz köhögés, mely később nedves formába mehet át, szintén jellemző a száraz köhögés idegentest-aspirációnál vagy a félrenyelésnél.  

Amikor a légzőszerveink megbetegedése okozza…

  • Ha a köhögés kevesebb, mint három hétig tart, akkor akut a probléma, hátterében leggyakrabban a felső légutak gyulladásos megbetegedései állnak. Ez lehet torokgyulladás, gégegyulladás, légcsőgyulladás, hörgő- és tüdőgyulladás. Kórokozói leginkább vírusok és baktériumok. 
  • Ha hosszabb ideje tart, krónikus köhögésről beszélünk. A dohányosok és az asztmások köhögése is a légutak idült gyulladása okozza. A krónikus köhögés mögött gyakori ok a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), továbbá a mellhártya gyulladása, a tüdőtágulat (tüdőemfizéma), továbbá a tbc is köhögéssel jár. Asztmás betegeknek egyetlen, vagy bevezető tünete lehet.
  • Vannak olyan súlyos betegségek, amelyek fő tünetek lehet a köhögés, mint a tüdőembólia.
  • COVID, post-covid időszakban is köhögés jelentkezik. Ilyenkor leghasznosabb a légzőtorna és a légzőgyakorlatok.

Amikor más van a hátterében….

  • Köhögéssel járhatnak különböző heveny és idült szívbetegségek, gyakran szívbillentyűhiba jelentkezhet szívelégtelenség során, amikor a szív rossz pumpafunkciója miatt a tüdőben pangás alakul ki, nő a nyomás a tüdőerekben. Amennyiben a folyamat súlyossá válik, akkor akár tüdőödéma is kialakulhat.
  •  A szívelégtelenség oka a Magyarországon sajnos igen gyakori ischaemiás szívbetegség, a magas vérnyomás, ritmuszavar, a szívburok gyulladása, toxinok, gyógyszer mellékhatás.
  •  A köhögés gyakran a reflux betegség egyik tüneteként jelentkezik. Ilyenkor egyszerre kell a reflux és a túlsavasodás által kiváltott betegséget kezelni.
  • Lelki okok – köhögésnél a lelkében felgyülemlett feszültségek törnek fel nemcsak a tüdőből, hanem a lélekből is. Nemcsak testileg, hanem lelkileg is felszabadít. A köhögéssel védekezik is a szervezet másokkal szemben, mert ez távol tartja őket.
  • Allergia. Hazánkban az éghajlati és földrajzi viszonyok alapján három fő allergiás időszakot különíthetünk el (korán virágzó fák, füvek, gyomnövények). A kora tavasztól, október végéig tartó időszakban a szezonális allergiás nátha tünetei (vizes orrfolyás, orrdugulás, szemtünetek, köhögés) jelentkeznek. Az egész évben fennálló allergiás nátha fő tünete a tartós orrdugulás, a hátsó garati váladékcsorgás. Leggyakoribb, túlérzékenységet kiváltó anyagok a házipor, házi poratka, penészgomba, kutya- és macskaszőr. A penészgomba – kis – súlya miatt – a felső légúti allergiás panaszok mellett gyakran okoz az alsó légutakban asztmás tüneteket és tartós köhögést. Bizonyos allergiát okozó ételek, italok és gyógyszerek is okozhatnak allergiás, köhögéssel járó tüneteket.

3 hétnél hosszabb köhögés esetén javasolt vizsgálatok (dohányosoknál és nem dohányosoknál egyaránt)

  • légzésfunkció
  • mellkasröntgen
  • orrmellék CT
  • labor vizsgálat
  • allergia vizsgálat

A cél mindig a legsúlyosabb betegségek ez esetben a tüdőrák, a tüdőembólia és a COPD (krónikus elzáródásos hörghurut) kizárása. A vizsgálatok a Pmed-ben és partnerintézményiben elvégezhetőek.

Kérjen visszahívást!

Kérjük, adja meg elérhetőségeit és kollégáink 48 órán belül keresni fogják a megadott telefonszámon!

Kérdése van?
Hívjon vagy írjon!

Időpontfoglalás

Foglaljon egyszerűen időpontot a Parliament Medical Center kiváló orvosaihoz.