Visszeresség – mindent, amit tudnunk kell!

Visszeresség – mindent, amit tudnunk kell!

A visszeresség ma már népbetegség. A pókháló vénák – seprűvénák a felnőttek akár két harmadát érinthetik. Rizikófaktorok az életkor, női nem, túlsúly, terhességek száma, családi előfordulás. De mivel is van dolgunk és mik a teendők? Dr. Garbaisz Dávid PhD érsebész, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika és a PMED szakorvosa ad a kezünkbe egy „kisokost”, hogy tisztán lássunk.

A visszérbetegség az alsó végtagi felületesen elhelyezkedő vénák megbetegedése, amely lehet teljesen tünetmentes, okozhat esztétikai problémákat, de súlyos szövődmények kialakulásához is vezethet. A krónikus vénás elégtelenség a vénás rendszer billentyűelégtelenség miatt kialakult tünetegyüttese. Gyakran csak kellemetlen tünetei vannak, mint az éjszakai lábikragörcs, nehézláb érzés, láb dagadás, vizesedés.Azután mindez egyre erősebben jelentkezik, és a dagadás nem csak estére lesz zavaró, már akár kisebb megterhelés is előhozza. Később az éjszakai végtagi izomgörcsök, a bőr barnás elszíneződése, hámlása alakulhat ki. A tágult vénák egyre erőteljesebben látszanak a bőrön át, kisebb-nagyobb kékes dudorok formájában. Visszeresség esetén különböző vénatágulatok alakulnak ki, melyek fajtái lehetnek a pókháló-hajszáleres visszerek vagy a felületes vénás rendszer nagyobb tágulatai (varicositas).

  • Honnan tudom, hogy vékony, áttetsző-e a bőröm, vagy az visszér?

„A vékony, világos bőrű embereken a bőrben, illetve közvetlenül a bőr alatt lévő vénák áttűnhetnek, ami még nem jelez semmilyen problémát. De: a visszeresség lehet tünetmentes, bár gyakran tünetekkel is jár. A bőrben lévő tágult vénák tünetekkel együtt már valószínűleg visszérbetegséget jelentenek, ez egy egyszerű érsebészeti szűrővizsgálattal könnyen eldönthető.”

  • Milyen kortól jelentkezhet – leggyakrabban mikor jön elő?

„A visszérbetegség akár már fiatal felnőttkorban is jelentkezhet, nem egyszer láttam már akár 18-19 éves betegeket jelentős vénatágulatokkal. Ahogyan a legtöbb betegség, a visszeresség is a kor előrehaladtával gyakoribbá válik.”

  • Igaz, hogy leginkább a nők betegsége?

Mindkét nem jelentősen érintett, de valóban nőkben gyakoribb az előfordulás.

  • Megelőzhető? Tehetünk ellene idejekorán, hogy ne durvuljon el a helyzet?

Természetesen az életmódunkkal, különböző tanácsok betartásával lehetséges a megelőzés, a visszérbetegség romlásának a lassítása lehetséges. Abban az esetben, ha már kialakult visszérbetegség, a karbantartás, és az idejében történő kezelés akár súlyos szövődmények megelőzésében is segíthet. Rendszeres érsebészeti kontroll, ellenőrzés és tanácsadás segíthet ebben.

  • A vastagsága, látványa egyenes arányban függ össze az okozott panaszokkal?

„Habár a visszérbetegség súlyossága befolyásolhatja a megjelenő tüneteket, ez egyénileg változhat. Nem egyszer látni olyat, hogy jelentősen tágult vénákkal a betegnek nincsenek panaszai, illetve enyhe visszeresség jelentős panaszokat okoz. De még ha nincs is semmilyen probléma, akkor is érdemes megmutatni érsebésznek, az idejében történő megelőzési módszerek betartása segíthet abban, hogy a folyamat ne romoljon, illetve megelőzhessük a szövődményeket. Ilyen a vénagyulladással járó trombózis, fekélyképződés és vérzésveszély, a visszérbetegek 3-6 százalékánál alakulhat ki lábszárfekély.”

  • Melyik eljárás mennyire hatékony?

„Különböző eljárások léteznek, melyek alkalmazása számos tényezőtől függ, az eredményesség is változó. A visszérbetegség tud makacs lenni, mivel nagymértékben befolyásolják örökletes tényezők. A jól megválasztott és elvégzett kezelési móddal jelentősen csökkenthetjük a visszatérés lehetőségét, de teljes mértékben ez nem zárható ki. A terápiákat alapvetően két nagy csoportra osztjuk: nem műtéti (konzervatív terápia) és műtéti beavatkozások. Ez utóbbiak között említhetjük a hagyományos visszérműtétet és a kisebb megterheléssel járó úgynevezett éren belül végezhető (endovénás) kezelést. Az injekciós szkleroterápiával egy, a vénába fecskendezett kémiai anyag segítségével zárjuk ki a keringésből a már nem megfelelően funkcionáló vénákat. Utóbbi beavatkozással a többnyire esztétikai problémát okozó pókháló vénák és kisebb vénatágulatok eredményesen kezelhetőek.”

Kérjen visszahívást!

Kérjük, adja meg elérhetőségeit és kollégáink 48 órán belül keresni fogják a megadott telefonszámon!

Kérdése van?
Hívjon vagy írjon!

Időpontfoglalás

Foglaljon egyszerűen időpontot a Parliament Medical Center kiváló orvosaihoz.